Seraf Blog

  • İstanbul’da “Sac Tava” Seraf’ta yenir.

    Türk Mutfağı’ndaki zenginliği bugün yalnızca Osmanlı ve Saray Mutfağı ile sınırlı tutmak büyük bir yanılgı olur. Çünkü yüzyıllar boyu farklı medeniyetlere beşik olan Anadolu, köklü kültüründe binlerce yemek çeşidini ve farklı halkların mutfak izlerini barındırıyor. Orta Asya’dan gelen göçebe Türklerin getirdiği alışkanlıklardan, Anadolu Selçuklularına, Beylikler döneminden, Osmanlı Devleti’ne ve elbette gerek Ortadoğu coğrafyası, gerek Balkanlarla kurulan ilişkilerden alınanlar ve verilenler var. Bu zenginlik, sofralara ve yemek geleneklerine yansıyor, yansıyacak.

    Devamını Oku
  • Düğün, bayram, kına, nişan, asker uğurlama… Bu toprakların köklü kültüründe neşeyle hüznün hemhal olduğu anlardır hep… Ortak bir yazgının değişmeyen ritüelleri var çünkü. Anadolu insanın özü de bu ritüellerde saklı; bir yanı neşeyle barışık, bir yanı hüzünle karışık her daim.

    Belki de bundandır onca geleneğin bu denli sağlam kökler salarak, geçmişiyle kopmayan bağlar kurması. Bugün bile diyar diyar her köşesinde yaşatılan geleneklerin, unutulmayan anlar ve anıların olması, bu coğrafyanın bereketli topraklarının, yaşanmışlıkları ardında bırakarak değil de yanında geleceğe götüren insanına armağanıdır. Ya dilde bir türkü olarak gelir, ya damakta bir tat olarak kalır.

    Devamını Oku